Otwarte Szachowe Mistrzostwa Gminy Nowogrodziec

  • Czytany 1310 razy

Szachowa sobota

Kilkunastu szachistów z gminy Nowogrodziec oraz goście z Bolesławca, Warty Bolesławieckiej i Lubina rywalizowało w sobotnie popołudnie, 27 października, w Otwartych Szachowych Mistrzostwach Gminy Nowogrodziec. Miejscem imprezy była sala konferencyjna GCKiS Nowogrodziec a organizatorem Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu.

W miesiącu październiku, jak każdego roku, odbywają się w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu Szachowe Mistrzostwa Gminy Nowogrodziec. Tradycją już jest, iż oprócz zawodników z naszej gminy startują również goście z innych miejscowości  na co pozwala otwarta formuła imprezy. Również nasi zawodnicy w drodze rewanżu i współpracy między szachistami uczestniczą w turniejach w innych miejscowościach.
Turniej odbył się na dystansie 7 partii a w każdej partii zawodnik miał czas 15 minut czyli pojedyncza runda trwała maksymalnie 30 minut. Zawodnicy rywalizowali w jednej grupie grając systemem szwajcarskim. Jest to sposób rozgrywania zawodów, w których rywalizacja polega na bezpośrednich pojedynkach pomiędzy uczestnikami. W systemie szwajcarskim z góry określa się liczbę rund, które należy rozegrać. Na rundę składają się bezpośrednie pojedynki (gry) rozgrywane jednocześnie. Za zwycięstwo w grze uczestnik otrzymuje jeden punkt a za remis pół punktu. Dobór par przeciwników w kolejnych rundach zależy od wyników uzyskanych w poprzednich. Pary dobiera się w miarę możliwości spośród tych uczestników, którzy dotychczas zdobyli jednakową liczbę punktów. Jeśli liczba uczestników zawodów jest nieparzysta, w każdej rundzie jeden z uczestników z najmniejszym dorobkiem punktowym, który jeszcze nie pauzował, otrzymuje wolny los  czyli dostaje punkt bez gry.
Uczestnicy po rozegraniu wszystkich rund zostali sklasyfikowani według trzech grup wiekowych z podziałem na panie i panów. W poszczególnych kategoriach zwyciężali:
Mężczyźni rocznik 2006 i młodsi – Szymon Janicki z Warty Bolesławieckiej,
Kobiety rocznik 2001-2005 – Jagoda Kupracz z Bolesławca,
Mężczyźni rocznik 2001-2005 – Igor Marcinkiewicz z Bolesławca,
Kobiety Open – Barbara Kurkiewicz z Gościszowa,
Mężczyźni Open – Zbigniew Kazimierski z Bolesławca.
Najmłodszym zawodnikiem imprezy był Radosław Kurkiewicz z Gościszowa (rocznik 2011) natomiast najstarszym Zbigniew Kazimierski z Bolesławca (rocznik 1933). Jest to doskonały przykład na to, że szachy łączą pokolenia, i że jest to dyscyplina dla każdego.
Wszyscy uczestnicy za udział w zawodach otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki. Przygotowano również poczęstunek oraz napoje. Nie zajęte miejsca, choć są również ważne, a wspólnie spędzony czas przy szachownicach w sobotnie popołudnie oraz rywalizacja na wysokim poziomie były najważniejsze co podkreślali wszyscy zawodnicy. Już teraz zapraszamy na kolejne zawody szachowe, które od dawna zagościły w kalendarzu wydarzeń w gminie Nowogrodziec.
Sędzią głównym Otwartych Szachowych Mistrzostw Gminy Nowogrodziec był Pan Romuald Jankiewicz a organizatorem z ramienia GCKiS Nowogrodziec Pan Maciej Felczyński.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy udziału i zajętych miejsc.

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?