DOŻYNKI GMINNE - MILIKÓW 2018

  • Czytany 1346 razy

19 sierpnia 2018 r. mieszkańcy Milikowa oraz Gminy Nowogrodziec świętowali z dwóch powodów. Po pierwsze, aby uczcić Dożynki Gminne, po wtóre z okazji XXIII Święta Chleba. Uroczystość rozpoczęła się od dziękczynnej Mszy Świętej Dożynkowej, koncelebrowanej przez Księdza Dziekana Krzysztofa Słabickiego, Ks. Artura Węgla, Ks. Proboszcza Janusza Leszczyńskiego oraz Ks. Janusza Wilka. W nabożeństwie uczestniczyli włodarze gminy. radni, sołtysi, rolnicy oraz rolnicze poczty sztandarowe. W Misterium Chleba Starostowie Dożynek – Barbara Sądaj i Roman Burdyna uroczyście przekazali chleb z tegorocznych plonów na ręce Gospodarza Roberta Relicha, którym kolejnie zostali poczęstowani sołtysi oraz zgromadzeni goście.
Burmistrz Nowogrodźca doceniając ciężką, wieloletnią pracę i osiągnięte wyniki produkcyjne, wyróżnił emerytowanych rolników z Gminy Nowogrodziec: Jadwigę i Franciszka Mandziuk z Czernej, Tadeusza Burdynę z Milikowa, Genowefę i Rudolfa Kida z Gościszowa, Katarzynę i Jana Kurek z Kierżna, Emila Puk z Nowogrodźca, Rudolfa Skibę z Zebrzydowej, Krystynę i Antoniego Staniów z Zagajnika, Leonię i Edwarda Pilnych z Gierałtowa.

Wzorem ubiegłych lat Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu zorganizowało konkurs na Przydomowe Ozdoby Dożynkowe, w którym główną nagrodę otrzymała Janina Szczypta. Decyzją komisji w konkursie na Wieńce Dożynkowe laureatem pierwszego miejsca zostało Sołectwo Gosciszów. Drugą lokatę zajęło Sołectwo Milików, a trzecie miejsce przypadło dla Sołectwa Wykroty. Podczas Dożynek odbył się Turniej o Złoty Kłos Burmistrza Nowogrodźca, w którym do walki stanęły prężnie działające Koła Gospodyń Wiejskich z Czernej i Wykrot. Po zliczeniu punktów z wynikiem 4:3 zwyciężyło KGW z Czernej.

W programie artystycznym zaprezentowała się Nowogrodziecka Orkiestra Dęta z Kapelmistrzem Janem Chojnackim na czele. Kolejno w ramach XXIII Święta Chleba zaprezentowały się Zespoły Ludowe z terenu Województwa Dolnośląskiego: „Działoszynianie” z Działoszyna, „Łużyczanki”
z Pobiednej, „Bogdanki” z Mirska, „Jarzębina” z Zawidowa, „Gościszowianki z Kapelą”
z Gościszowa, „Czernianki” z Czernej, „Zagajnik-Wykroty z Kapelą”, „Milikowianki z Kapelą”

z Milikowa. Na koniec wystąpiła znana grupa muzyczna nurtu discopolo - Zespół „Skaner”, który znany jest z takich hitów jak: „Amore”, „Nadzieja” czy „American Boy”.

Ponadto podczas Dożynek Gminnych gościliśmy przedstawicieli Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Bolesławca ze stoiskiem informacyjnym dotyczącym bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym. Nie zabrakło również Tyberiusza Kowalczyka ze swoim sportowym show czy Eski Summer City, która relacjonowała na żywo przebieg imprezy.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w organizację tegorocznych Dożynek Gminnych: Sołtys Antoninie Szelechowicz i Radzie Sołeckiej, Zespołowi „Milikowianki z Kapelą”, a także służbom porządkowym, OSP z Gierałtowa, Straży Miejskiej, Policji i innym wolontariuszom.
Szczególne podziękowania kierujemy dla sponsorów: Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskich Młynów z Ujazdu Górnego, firm: Noelken z Nowogrodźca, Colian z Wykrot, zakładów ceramicznych: Cergor i Rutpol z Nowogrodźca oraz Hydro-Tech
z Nowogrodźca i Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych z Lubania.

Serdecznie zapraszamy za rok do Parzyc, gdzie odbędą się kolejne Dożynki Gminne!

 

IMG 7102

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?