Pcenica 2018 - NIEDZIELA

  • Czytany 1620 razy

Wspaniała zabawa w rytmach muzyki ludowej – Pecenica 2018 przeszła do historii.

NIEDZIELA

Tegoroczne obchody Święta Pecenicy przypadły na przełom czerwca i lipca. Przez dwa dni mieszkańcy Gościszowa oraz przybyli goście bawili się w rytmach muzyki bałkańskiej, kosztowali pysznej pecenicy oraz uczestniczyli w wielu konkursach i niespodziankach przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Całość dopełniało jak zwykle barwne i humorystyczne prowadzenie imprezy w wykonaniu Olgierda Poniźnika.

Niedziela 1 lipca, rozpoczęła się uroczystym otwarciem drugiego dnia Święta Pecenicy, którego dokonali Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich oraz Sołtys Gościszowa Ludwik Torba. Panowie na rozpoczęcie imprezy wspólnie przygotowali paszę. Po oficjalnych uroczystościach odbył się pokaz obrzędu przygotowania pecenicy w wykonaniu Mistrza Kulinarnego Franciszka Bochenka. Pan Franciszek przybliżył widzom tajniki i sposoby na udaną i smaczną pecenicę.
Tego dnia Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich przyznał wyróżnienia dla największych hodowców trzody chlewnej w gminie Nowogrodziec. Podobnie jak sobota również niedziela upływała w rytmach muzyki ludowej w wykonaniu zespołów: Zagajnik-Wykroty, „Błękitne Kamizelki” z Łagowa, „Działoszynianie” z Działoszyna, „Milikowianki” z Kapelą oraz oczywiście gospodarzy czyli „Gościszowianki” z Gościszowa. Tego dnia dla dzieci przygotowano Konkurs na Najlepsze Świńskie Przebranie. Dzieci, wspólnie z rodzicami, musiały wykazać się pomysłowością w tworzeniu „świńskich kreacji”.
Dla nieco starczych przygotowano Turniej o Złoty Ryj, w którym zmierzyli się przedstawiciele OSP Gościszów oraz OSP Gierałtów. Zawodnicy rywalizowali w wielu śmiesznych i nietypowych konkurencjach takich jak jedzenie rabarbaru na czas, naśladowaniu odgłosu maszyn rolniczych, biegu z ziemniakiem czy też piciu soku pomidorowego na czas. Mało gościnni a zarazem bezkonkurencyjni okazali się gospodarze z Gościszowa zdobywając nagrodę przechodnią Złoty Ryj na kolejny rok.
Niedziela to również Konkurs Pasibrzucha, w którym sobotni zwycięzca został niespodziewanie zdetronizowany przez nowego mistrza.
Najważniejszym niedzielnym konkursem był "Konkurs na najsmaczniejszą pecenicę" do którego zgłosiło się 6 wystawców. Najlepsza i najsmaczniejsza okazała się ta przyrządzona przez Bronisława Łach z Parzyc. Całość konkursów zwieńczyło tradycyjnie Wejście na Słup o Nagrodę Sołtysa, a była nią kopa kurzych jaj. W tym roku żadnemu z zawodników nie udało się wejść na szczyt 7 metrowego słupa. Najwyżej, na wysokość 5 metrów, wszedł gość z partnerskiej gminy Gorzyce zdobywając tym samym nagrodę główną.
Wyjątkowym przedstawieniem scenicznym były „Strachy” w wykonaniu Teatru Wsi Polskiej czyli mieszkańców Gościszowa. Spektakl został przygotowany i zaaranżowany wspólnie z etnologiem Henrykiem Duminem, który od wielu lat pomaga i doradza zespołom ludowym z naszej gminy.
Zwieńczeniem i punktem kulminacyjnym tegorocznego Święta Pecenicy był koncert znanego i popularnego zespołu disco polo BOBI. Artysta zachwycił publiczność swoimi przebojami oraz łatwością nawiązywania kontaktu w trakcie koncertu.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie dziękuje mieszkańcom i licznie przybyłym gościom za wspaniałą wspólną zabawę oraz niepowtarzalny klimat imprezy. Duże podziękowania składa również na ręce organizatorów a mianowicie: Sołtysa i Rady Sołeckiej Gościszowa, Zespołu „Gościszowianki” z Gościszowa, OSP Gościszów, Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu oraz wszystkich którzy przyczynili się do organizacji tegorocznego Święta. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna już 18 edycja będzie równie wyjątkowa i niepowtarzalna. Serdecznie zapraszamy za rok!

Honorowy Patronach tegorocznego Święta Pecenicy 2018 objęli: Krzysztof Jurgiel Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dolnośląska Izba Rolnicza we Wrocławiu, Zdzisław Król Dolnośląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca.

Patronat medialny: Telewizja Łużyce, Muzyczne Radio.

Sponsorzy: Colian Wykroty, Hydro-tech Nowogrodziec, ZgiUK Lubań, Ceramika „Millena”, PPHU „Kołacz” Nowogrodziec.

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?