Pecenica 2018 - SOBOTA

  • Czytany 1421 razy

Wspaniała zabawa w rytmach muzyki ludowej – Pecenica 2018 przeszła do historii.

SOBOTA

Tegoroczne obchody Święta Pecenicy przypadły na przełom czerwca i lipca. Przez dwa dni mieszkańcy Gościszowa oraz przybyli goście bawili się w rytmach muzyki bałkańskiej, kosztowali pysznej pecenicy oraz uczestniczyli w wielu konkursach i niespodziankach przygotowanych przez Gminne Centrum Kultury i Sportu w Nowogrodźcu. Całość dopełniało jak zwykle barwne i humorystyczne prowadzenie imprezy w wykonaniu Olgierda Poniźnika.

Sobota 30 czerwca, rozpoczęła się od uroczystego otwarcia pierwszego dnia Święta, którego dokonali Zastępca Burmistrza Nowogrodźca Dariusz Jancelewicz oraz Sołtys Gościszowa Ludwik Torba. Obaj panowie wykonali rzuty lotką do makiety świni tym samym otwierając imprezę.
Sobota to występy dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gościszowie, koncerty zespołów ludowych „Podgrodzianek” z Raciborowic, „Rząsinianek” z Rząsin oraz miejscowych „Gościszowianek” i „Małych Gościszowianek”. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano dla nich konkurs plastyczny „Mój kochany prosiaczek”, w którym dzieci mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi lepiąc w glinie oraz konkurs „Jedzenia świńskich chipsów” gdzie należało zjeść w jak najkrótszym czasie paczkę chipsów. Stały punktu imprezy organizowanej już po raz 17, mający swoich wiernych fanów czyli „Konkursu Pasibrzucha” dostarczył jak co roku wielu zabawnych momentów. Zawodnicy musieli jak najszybciej spałaszować 50 cm kiełbasę, co jak się okazało nie jest takie proste.
Prawdziwym hitem pierwszego dnia Święta Pecenicy okazała się „Liga Mistrzów w Sportowym Grillowaniu”. Do rywalizacji w tym niecodziennym turnieju stawiły się kluby piłkarskie z gminy Nowogrodziec na czele z ich prezesami. Każda dwuosobowa drużyna musiała w przeciągu godziny przyrządzić na grillu karczek, boczk, kiełbasę i kaszankę. Liczył się smak przyrządzonych potraw, oryginalność doboru przypraw, aranżacja potraw oraz organizacja pracy i czystość stanowiska. Bezkonkurencyjni okazali się reprezentanci „Piasta” Wykroty, którzy zachwycili jury swoimi smakołykami zdobywając tym samym główna nagrodę. Pozostałe drużyny otrzymały wyróżnienia za unikalne i nietypowe smaki.
Dodatkową niespodzianką sobotniego dnia był pokaz grupy rekonstrukcyjno-historycznej NIECZUJA z partnerskiej gminy Gorzyce. Zespół przedstawił nietypowo zwyczaje i historię kozacką, która zaciekawiła uczestników Święta.

Wyjątkową i wzruszającą chwilą był występ Kum z Gościszowa. Wyjątkową dlatego że każdy występ Pań jest oryginalny i humorystyczno i nigdy nie wiadomo czym zaskoczą a wzruszający dlatego że Panie ogłosiły, że to już ostatni ich występ sceniczny i "przekazują pałeczkę" młodszym.

Na zakończenie dnia zespół VIVAT z Lubania porwał wszystkich do wspaniałej zabawy, która trwała do późnych godzin nocnych.

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?