IX Święto Kresowe w Gierałtowie

  • Czytany 801 razy

Dnia 10 czerwca 2018 r. w Gierałtowie odbyła się IX edycja „Święta Kresowego”, upamiętniająca 72 rocznicę przesiedleń z Kresów Wschodnich. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 13.00 Mszą Świętą Odpustową w Kościele Parafialnym pw. Św. Antoniego z Padwy w Gierałtowie. Po nabożeństwie Goście i Mieszkańcy Gierałtowa w asyście pocztów sztandarowych i Ochotniczej Straży Pożarnej z Gierałtowa wzięli udział w Apelu Pamięci pod pomnikiem ku czci Polaków poległych na Kresach Wschodnich w latach 1939 - 1945. 
Po oddaniu hołdu odbył się przemarsz uczestników na plac przy remizie OSP w Gierałtowie, na czele z Nowogrodziecką Orkiestrą Dętą. Program artystyczny rozpoczął się od występu dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca z Nowogrodźca, które wystąpiły w tradycyjnych strojach ludowych. Nawiązując do kultury kresowej z charakterystycznym programem zaprezentowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II z Gierałtowa, wykonując inscenizację pn. „Jak to było na polowaniu”. Wśród zaproszonych zespołów, które zadbały o wrażenia muzyczne były „Czernianki” i „Zagajnik-Wykroty”. Ciekawe prezentacje muzyczne przygotował również Artur Nowak wraz ze swoimi podopiecznymi, którzy działają prężnie przy Młodzieżowej Orkiestrze Dętej w Nowogrodźcu. Uzupełnieniem całości programu był konkurs kulinarny na najsmaczniejsze pierogi „Gotowanie z tradycjami”, w którym zmierzyły się Koła Gospodyń Wiejskich ze Stowarzyszenia KWISA: Czerna, Gierałtów, Godzieszów oraz Wykroty, serwując potrawy z trzema rodzajami farszu. Jury w składzie: Antonina Szelechowicz, Eliza Szwed oraz Kazimierz Czerniak, sprawiedliwie przyznało pierwsze miejsce dla wszystkich Gospodyń biorących udział w konkursie. Podczas „Święta Kresowego” z inicjatywy OSP Gierałtów odbyły się również trzy konkurencje w ramach Turnieju Strażackiego pomiędzy Młodzieżową Ochotniczą Strażą Pożarną, a cywilami. Dla wszystkich osób biorących udział w konkursach zostały wręczone nagrody. 
Gwiazdą wieczoru był poznański „Kabaret Afera”, który dzięki zaprezentowaniu ciekawych skeczy oraz występów stylizowanych na bigbitową grupę muzyczną z lat 60-tych zgromadził sporą widownię. Zwieńczeniem wydarzenia była dyskoteka pod gwiazdami z Dj Sound Wave.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

IMG 4329

Masz ciekawe pomysły? Chcesz się nimi z nami podzielić? A może chcesz wziąć udział w organizowanych przez nas zajęciach?