zolnierwyklzd

     1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Chociaż walczyli z okupantem o wolną Polskę, władza ludowa okrzyknęła ich wrogami państwa. Byli szykanowani, skazywani na długie wyroki.

     Dnia 1 marca br. w Nowogrodźcu uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Dla uczczenia pamięci tych, którzy walczyli o niepodległość Polski Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, Prezes Zarządu Koła Miejsko – Gminnego Związku Kombatantów RP i BWP w Nowogrodźcu porucznik w stanie spoczynku Józef Komar, Sekretarz Zarządu Koła Zofią Bokszańską, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego na czele z Dyrektorem Władysławem Tomaszewskim, uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu, przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu wraz z opiekunami złożyli wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Obrońcom Ojczyzny w Nowogrodźcu.
„Oddajemy hołd Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych to nasz moralny obowiązek." – powiedział w swoim przemówieniu Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich.

     „W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym" — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu..." — początek preambuły Ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych."

111